Wypadek Ubera – ciąg dalszy ustaleń

W marcu w Arizonie miał miejsce tragiczny wypadek Ubera, o którym mogliście już przeczytać na naszej stronie. Z ostatnich ustaleń wynika, że autonomiczny samochód Ubera spostrzegł przechodzącą pieszą na 6 sekund przed wypadkiem, jednak nie zareagował.

Jeżeli ustalenia te się potwierdzą, wynikać z nich będą dwie ważne kwestie.

Po pierwsze – nawet jeden lidar, w który było wyposażone auto wystarczył, aby spostrzec pieszą i to bardzo dobrze, gdyż oznacza to, że od strony tej technologii (hardware) wszystko zadziałało tak jak powinno.

Po drugie – problemem może okazać się algorytm odpowiedzialny za rozpoznawanie osób na drodze. Przy dostępnych danych algorytm uznał najprawdopodobniej, że zauważona postać nie jest powodem do rozpoczęcia hamowania (być może nie jest człowiekiem lub nie stanowi zagrożenia wypadku). Według autorów artykułu stało się tak gdyż Uber chciał zredukować powodujące dyskomfort błędne zachowanie samochodu (hamowanie gdy nie było takiej potrzeby). To by oznaczało, że należy dużo baczniej przyjrzeć się algorytmom działającym w innych autonomicznych pojazdach, tak aby mieć pewność, że tego typu wypadek więcej się nie wydarzy.

Warto jednak pamiętać, że nie jest jeszcze znany oficjalny raport dotyczący tego wydarzenia, więc z ostatecznymi konkluzjami należy jeszcze chwilę poczekać i aktualne doniesienia traktować jako wstępne.

Więcej na stronie:
https://www.technologyreview.com/the-download/611210/ubers-autonomous-vehicle-saw-pedestrian-six-seconds-before-fatal-accident-but/