Czym kierować się podczas wyboru krzesła gabinetowego? Kilka prostych wskazówek.

Chyba najistotniejszym elementem wyposażenia gabinetu jest odpowiednio dobrane krzesło gabinetowe. Dlaczego najistotniejszym? Prawidłowa postawa oraz wygoda podczas pracy ma ogromne znaczenie. Wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz na komfort i jakość wykonywanej pracy. Jak więc dobrać krzesło gabinetowe tak, aby było do nas idealnie dopasowane?

 

Wygoda przede wszystkim

Wybierając krzesło idealne, powinniśmy kierować się nie tyle ile samym jego designem, a wygodą siedzenia. W końcu będziemy spędzać na nim naprawdę sporą ilość czasu. Nieprawidłowa pozycja związana z nieodpowiednio dobranym krzesłem gabinetowym może prowadzić do różnego rodzaju powikłań i chorób kręgosłupa oraz do tworzenia się żylaków i do problemów z krążeniem. Nie wystarczy jednak usiąść na krześle i stwierdzić, że jest wygodne. Powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Oparcie idealnie

Oparcie naszego krzesła powinno zapewnić oparcie naszym łopatkom. Nie jest więc wymagane, aby krzesło posiadało również zagłówek. Jednak podparcie łopatek jest szczególnie istotne. Do równie ważnych kwestii należy odpowiednie wyprofilowanie krzesła gabinetowego. Dlatego najlepsze modele są stworzone w taki sposób, aby w okolicach lędźwi znajdowała się wypukłość. Dzięki niej kręgosłup przybiera odpowiednią pozycję w literę ‘’S’’.

 

A co z podłokietnikami?

Prawie tak samo ważne, jak oparcie krzesła do gabinetu, są jego podłokietniki. Mimo że istnieje wiele modeli krzeseł biurowych, które ich nie posiadają, to nie powinniśmy zaopatrzyć się w taki rodzaj krzesła, jeśli planujemy spędzić na nim sporą ilość czasu. Podłokietniki oprócz tego, że muszą po prostu być, to powinny również być regulowane. Jest to przydatna opcja dla osób niskich lub bardzo wysokich. Dla tych pierwszych podparcie dla łokci będzie znajdowało się po prostu za wysoko, a dla drugich na tyle nisko, że opieranie się podczas pracy będzie po prostu niewygodne.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas wyboru krzesła gabinetowego powinniśmy pamiętać o tym, aby jego siedzisko było w miarę głębokie. Często możemy spotkać się z modelami, które nas nie mieszczą. W połowie ud kończy nam się wtedy dla nich podparcie. Oprócz głębokości siedziska powinniśmy zwrócić również uwagę na jego wysokość i możliwość regulacji tego parametru. O tym także muszą pamiętać osoby bardzo wysokie albo bardzo niskie. Nogi podczas pracy nie powinny bezwładnie zwisać. Musimy mieć oparte stopy na podłodze. Oprócz tego powinny one tworzyć mniej więcej kąt 90 stopni.

 

Jeszcze jedną bardzo ważną kwestią jest obicie krzesła. Modele w pełni drewniane albo plastikowe może i często prezentują się ładnie, jednak będą zgubą dla naszego zdrowia. Nie powinniśmy również decydować się na krzesła gabinetowe wykonane z ekoskóry. Ta szybko się niszczy, co przy codziennym użytkowaniu szybko się ujawni. Poza tym wystarczy w ciepły dzień usiąść gołymi nogami na takim krześle. Może być to nie nieprzyjemne doświadczenie. Najlepiej jest tkanina membranowa, która zapewnia odpowiednią wentylację, nie klei się do ciała, a siedzenie na niej jest po prostu przyjemne.