Kiedy człowiek stanie na Marsie?

Ostatnio, za sprawą jednej wypowiedzi Donalda Trumpa, głośniej zrobiło się w kwestii lądowania człowieka na Marsie. Wielu ludzi, wcześniej niespecjalnie zainteresowanych tematem, zaczęło zadawać sobie pytanie – „to kiedy właściwie ten człowiek stanie na Czerwonej Planecie?” Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista.

Przede wszystkim, większość ekspertów jest zgodna, że nie nastąpi to w roku 2020, o którym podobno mówił Trump. Zgodnie z wcześniejszym planem NASA w okolicach 2020 roku miało nastąpić lądowanie na Księżycu, ale ze względów cięć kosztów, lądowanie to zostało na razie oddalone w czasie.

Lądowanie na Marsie NASA planowała na 3. dekadę 21. wieku (2030-2040) i ten termin może być realny, ale na pewno nie jest 100-procentowy.

Zanim uda się nam wylądować na Czerwonej Planecie musimy (Amerykanie muszą) bowiem wydać bajońskie sumy na tę misję oraz uporać się z kilkoma problemami, z których jednym z poważniejszych zdaje się być narażenie astronautów na zbyt silne i długotrwałe promieniowanie kosmiczne podczas lotu. Sam lot na Marsa i z powrotem może bowiem zająć około pół roku (tam i z powrotem) biorąc pod uwagę osiągnięcia prędkościowe dotychczasowych rakiet.

Gdybyście chcieli wiedzieć więcej na temat działań NASA związanych z eksploracją Marsa, polecam stronę: https://mars.nasa.gov/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *