STAR – gwiazda chirurgii przyszłości

Operacje na żywych organizmach są niesłychanie skomplikowane i wymagają olbrzymiej precyzji. Dziś operacje te wykonywane są wciąż przez lekarzy chirurgów, którym czasem może zadrżeć ręka, ale w przyszłości jest szansa na to, aby operacje takie wykonywane były przez samodzielne maszyny-chirurgów pod nadzorem lekarzy, którzy mogliby interweniować gdyby ‚ręka’ zadrżała maszynie. STAR jest jednym z chirurgów przyszłości, który operuje już dziś.

artificial-intelligence-155161_1280

STAR (czyli Smart Tissue Autonomus Robot) został stworzony przez naukowców z Children’s National Health System z Waszyngtonu. Jak na razie operuje jedynie na tkance miękkiej. W założeniu miał dorównać zdolnościami chirurgom, ale okazało się, że jest od nich lepszy (bardziej precyzyjny), co dobrze rokuje na przyszłość.

Robot został wyposażony w czujniki nacisku i specjalistyczne kamery, które zapewniają mu możliwość bardzo dokładnego ‚zobaczenia’ pacjenta oraz przykładania siły odpowiedniej do odczuwanego oporu danej tkanki, tak, aby nie przebić się za daleko.

Również oprogramowanie robota musi być innowacyjne, pozwalające na analizę docierających impulsów w czasie rzeczywistym i odpowiednie reagowanie. Twórcy robota stwierdzają jednak, że chirurdzy wciąż będą nieodzowni, gdyż w sytuacji nieprzewidzianej (a takie zdarzają się podczas operacji) konieczne będzie podejmowanie szybkich i trafnych decyzji – takich, które jak na razie, potrafią podejmować jedynie ludzie.

https://www.technologyreview.com/s/601378/nimble-fingered-robot-outperforms-the-best-human-surgeons/