czym różni się AI od AL i która jest bardziej niebezpieczna

Coraz częściej w internecie czytamy o sztucznej inteligencji, która wykonuje różne czynności – a to gra w szachy, a to rozmawia z człowiekiem. Coraz częściej pojawiają się też obawy, że ta sztuczna inteligencja może być dla ludzkości niebezpieczna.

artificial-intelligence-155161_1280

I trudno się z tym nie zgodzić. Ale nie dlatego, że sztuczna inteligencja może nagle zdecydować o zlikwidowaniu ludzkości, ale dlatego, że za tą sztuczną inteligencją siedzi zazwyczaj jakiś człowiek lub zespół ludzi, którzy ją tworzą, którzy korzystają z jej usług i możliwości. I to jest szczerze powiedziawszy najbardziej niebezpieczne – Ci ludzie, którzy korzystają z możliwości sztucznej inteligencji.

Każda inteligencja może być bowiem użyta na dwa sposoby – dla ogólnego dobra ludzkości lub dla dobra konkretnej grupy. I nad tym należy się przede wszystkim pochylić.

Zagrożenie wynikające z nagłej samodzielnej decyzji A.I., że ludzkość należy eksterminować jest raczej nikłe. Jeżeli ludzie dobrze zaprogramują tworzone A.I., to zawsze będą w stanie w program, który stworzyli ingerować.

Innym zagadnieniem jest A.L. W tym przypadku zagrożenie może być odrobinę większe, gdyż A.L., czyli „sztuczne życie” z założenia ma być programem samorozwijającym się, dążącym do przetrwania. I tutaj, jeżeli odpowiednio się nie zadba o warunki brzegowe takiego rozwoju, może się okazać, że A.L. będzie dużo bardziej niebezpieczne dla ludzkości niż większość A.I.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *