Superkomputery tradycyjne i kwantowe

W dzisiejszym świecie, w którym dane generujemy praktycznie w każdej sekundzie kiedy mamy włączony komputer, telefon czy smartwatcha posiadanie komputerów, które mogłyby pomieścić w pamięci te wszystkie dane i co ważniejsze opracować je, jest na wagę złota. Firmy technologiczne starają się więc stworzyć odpowiedni sprzęt, który nadawałby się do analizy gigantycznej ilości danych.

tmp_office-1734485__180-1845899488

Jednym z ciekawych rozwiązań dedykowanych głównie do testowania modeli sztucznej inteligencji, która właśnie ma sobie radzić z ową masą danych jest DGX1. Komputer ten kosztuje, bagatelka, 129 000 dolarów, ale pomimo swojej ceny jest bardzo pożądany przez wiele firm zajmujących się analizą danych i AI. Sam komputer jest wielkości walizki, ma wbudowaną pamięć i preinstalowane programy przydatne do treningów AI. Jeżeli potrzebujecie takiego sprzętu, to zerknijcie na stronę firmy NVIDIA.

Superkomputer DGX1 jest superkomputerem tradycyjnym. W przyszłości prym jednak prawdodpodobnie wiodły będą superkomputery kwantowe. Póki co są one bardzo słabe, ale dzięki ciągłemu rozwojowy dziedziny, za kilka lat mają szansę stać się nie tylko alternatywą ale zdeklasować tradycyjne komputery. Ostatnio naukowcy wynaleźli nowy sposób tworzenia komputerów kwantowych, które nie będą potrzebowały laserów do funkcjonowania, a jedynie prąd. Ta zmiana może sprawić, że komputery kwantowe będą mogły stać się dużo powszechniejsze niż to jest aktualnie.