Branża produkcji opakowań w Polsce

Produkcja opakowań to jedna z gałęzi przemysłu, która zarówno w naszym kraju, jak i w skali rynku globalnego rozwija się bardzo prężnie. Z roku na rok notując coraz lepsze wyniki. Do branży opakowań zaliczane są firmy, które produkują zarówno opakowania z papieru i tektury, jak i przedsiębiorstwa produkujące opakowanie z tworzyw sztucznych oraz te wytwarzające metalowe puszki czy szklane butelki i flakoniki. Polska Izba Opakowań poinformowała, że w 2018 r. w całej branży odnotowano wzrost produkcji na poziomie 6 a nawet 6,5%. Taka tendencja zgodna jest także w globalnymi trendami.

 

W zależności od branży opakowania produkowane są w inny sposób, co wynika z charakteru materiału, z którego są one produkowane. W wielu firmach do produkcji opakowań stosuje się zaawansowane parki technologiczne, których jednym z elementów są różnego typu walce. Udział polskich firm w globalnym rynku przedsiębiorstw produkujących maszyny do pakowania także z roku na rok wzrasta. W przypadku opakowań na produkty spożywcze zaleca się między innymi powłoki gumowe, które zapewniają bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością. To właśnie branża FMCG jest jednym z największych odbiorców opakowań na polskim rynku. Generalizując można powiedzieć, że w Polsce najczęściej pakowane są produkty spożywcze. W 2018 r. znacząco wzrosła produkcja opakowań premium, czyli pojemników na alkohole i kosmetyki.

 

Według prognoz obecny, 2019 r. będzie nieco gorszy dla rynku opakowań. Wiąże się to z przygotowywaniem światowej gospodarki do kolejnego rynkowego kryzysu, które w związku z galopującą gospodarką pojawiają się w znacznie krótszych odstępach czasu niż kiedyś. Szacowana wartość rynku opakowań w 2019 r. w Polsce powinna nieznacznie przekroczyć 11 miliardów euro. Ekonomiści jak szanse na poradzenie sobie z prognozowanym kryzysem wskazują poszukiwania rynków zbytu poza Europą. Krajami o znaczącym potencjale w tej kwestii są Indie oraz Chiny.

 

Spoglądając na strukturę polskiej branży opakowań należy stwierdzić, że niekwestionowaną pozycję lidera zajmują opakowania z tworzyw sztucznych, które w tym roku w związku z proekologicznym ustawodawstwem Unii Europejskiej będą musiały zmierzyć się z nowymi ograniczeniami. Drugą, co do wielkości produkcji dziedziną w branży opakowań są przedmioty z papieru i tektury. Eksperci prognozują niewielki wzrost w tej branży w roku 2019. Obecny rok nie powinien przynieść większych zmian w wielkości produkcji opakować szklanych i metalowych.

źródło: https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/powloki-walcow-i-tulei/