Technologie, które mogą zmienić świat według ekspertów TR

Ostatnio na stronie Technology Review pojawiło się coroczne zestawienie technologii, które mogą być przełomowe w danym roku. Wśród technologii, które znalazły się na liście w roku 2017 są takie jak: reinforcement learning, stworzenie atlasu komórek całego ciała, likwidacja efektów paraliżu. Czym są te technologie?

Reinforcement learning

To jedna z metod wykorzystywana w uczeniu maszynowym, która pozwala komputerowi uczyć się na własnych błędach i sukcesach. Dzięki tej procedurze ekspertom z Google udało się stworzyć program, który wygrał w grze GO (najtrudniejszej na świecie grze logicznej) z mistrzem świata. Wcześniej wydawało się, że człowiek pozostanie niepokonany w tej grze przez kolejne kilka lat.

Atlas komórek ciała

Naukowcy na całym świecie analizują poszczególne komórki ciała i kompilują swoje wyniki, dzięki czemu będziemy wiedzieli jaka komórka z jakimi właściwościami znajduje się w którym miejscu w ciele człowieka. Dzięki takiemu atlasowi nasza medycyna będzie mogła przeskoczyć na dużo wyższy poziom.

Likwidacja paraliżu

Dzięki tej technologii możliwe jest, aby sparaliżowane osoby (po urazie kręgosłupa) odzyskiwały władzę w kończynach. Na razie technologia jest w fazie testów, ale jeżeli uda się ją wprowadzić do komercjalnego użytku, może to być bardzo dobra informacja dla wielu osób.

Te i inne technologie dają ludzkości szansę na duże zmiany, musimy je jedynie dobrze wykorzystać.